Historia powstania kolędy „Ach, ubogi żłobie”

Dzieje zapomnianej już nieco kolędy „Ach, ubogi żłobie” nie są dokładnie znane. Jedną z nielicznych informacji na jej temat jest orientacyjna data powstania pieśni. Tekst barokowego utworu znaleźć można w rękopisach oraz drukach z ostatnich dekad XVIII wieku, m.in. w „Kantyczkach” Szlichtyna (1767 i 1785). Wszystkie źródła zawierają tę samą, oryginalną wersję pierwszej zwrotki utworu, natomiast kolejne strofy – znane do dziś – spisane zostały przez ks. Michała Marcina Mioduszewskiego w zbiorze pt. „Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane” z 1838 roku.

Kto napisał „Ach, ubogi żłobie”?

Autor tekstu nie został wspomniany w żadnym z historycznych zapisów kolędy, dlatego pozostaje on zupełnie anonimowy. Więcej możemy powiedzieć o twórcy muzycznej interpretacji utworu. Znaną dziś melodię „Ach, ubogi żłobie” stworzył Piotr Studziński – polski kompozytor, organista i pedagog. W połowie XIX wieku zaproponował on nową linię melodyczną, odbiegającą zdecydowanie od wielu innych, spisywanych wcześniej wersji.

O czym opowiada kolęda „Ach, ubogi żłobie”?

Kolęda „Ach, ubogi żłobie” – w zależności od źródeł – posiada od 7 do 11 zwrotek. Jak wskazuje tytuł świątecznego utworu, opowiada on o skromnym, betlejemskim żłóbku, który stał się miejscem narodzin Zbawiciela. W bezpośrednich zwrotach do Nowonarodzonego Dzieciątka podmiot liryczny zastanawia się, dlaczego wszechmocny Bóg zdecydował się opuścić niebiańskie luksusy i zamienić je na ubogą stajenkę. Wyjaśnieniem tego paradoksu jest boski plan zbawienia, zgodnie z którym Boży Syn musiał stać się człowiekiem i umrzeć na krzyżu, by pokonać ludzki grzech i zapewnić nam życie wieczne. Kolejne zwrotki utworu są wyrazem dziękczynienia za niezwykłą miłość Stwórcy i uwielbieniem Jego ziemskiego wcielenia. Przepiękna bożonarodzeniowa pieśń zachęca do refleksji nad cudem Betlejemskiej Nocy i wdzięczności za jej zbawcze owoce.


Tekst i słowa kolędy „Ach ubogi żłobie” – wszystkie zwrotki

1Ach ubogi żłobie,
Cóż ja widzę w tobie?
Droższy widok niż ma niebo,
W maleńkiej osobie,
Droższy widok niż ma niebo,
W maleńkiej osobie

2Zbawicielu drogi,
Takżeś to ubogi,
Opuściłeś śliczne niebo,
Obrałeś barłogi,
Opuściłeś śliczne niebo,
Obrałeś barłogi

3Czyżeś nie mógł Sobie,
W największej ozdobie,
Obrać pałacu drogiego,,
Nie w tym leżeć żłobie?
Obrać pałacu drogiego,
Nie w tym leżeć żłobie?

4Gdy na świat przybywasz,
Grzechy z niego zmywasz,
A na zmycie tej sprośności,
Gorzkie łzy wylewasz.
A na zmycie tej sprośności,
Gorzkie łzy wylewasz

5Któż tu nie struchleje,
Wszystek nie zdrętwieje,
Któż Cię widząc płaczącego,
Łzami nie zaleje?
Któż Cię widząc płaczącego,
Łzami nie zaleje?

6Przed Tobą padamy,
Czołem uderzamy,
Witając Cię w tej stajence,
Między bydlętami.
Witając Cię w tej stajence,
Między bydlętami

7Zmiłuj się nad nami,
Obmyj z grzechów łzami,
I przyjmij serca skruszone,
Które Ci składamy,
I przyjmij serca skruszone,
Które Ci składamy

 

„Ach ubogi żłobie” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Ach ubogi żłobie”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Ach ubogi żłobie karaoke

„Ach ubogi żłobie” dla dzieci

Piękna wersja kolędy„Ach ubogi żłobie” dla dzieci.

Ach ubogi żłobie dla dziecka

„Ach ubogi żłobie” w wykonaniu Polskich wykonawców

Natalia Kukulska, Stanisław Soyka i Irena Santor – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/ach-ubogi-obie-YsaZB2iwNzI.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/ach-ubogi-obie-YsaZB2iwNzI-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Ach, ubogi żłobie” Dzieje zapomnianej już nieco kolędy „Ach, ubogi żłobie” nie są dokładnie znane. Jedną z nielicznych informacji na jej temat jest orientacyjna data powstania pieśni. Tekst barokowego utworu znaleźć można w rękopisach oraz drukach z ostatnich dekad XVIII wieku, m.in. w „Kantyczkach” Szlichtyna (1767 i...Kolędy i pastorałki