Kolęda Anioł pasterzom mówił
Historia powstania kolędy „Anioł pasterzom mówił”
Ta średniowieczna kolęda jest jedną z najstarszych i wciąż popularnych polskich pieśni bożonarodzeniowych. Jest to adaptacja łacińskiego utworu „Dies est laetitiae”, oryginalnie rozpoczynającego się słowami „Angelus pastoribus”. W podobny sposób powstało wiele innych polskich pieśni i kolęd, które tłumaczone były na język polski z łaciny, obowiązującej wówczas w kościelnej liturgii.
Polska wersja „Anioł pasterzom mówił” pochodzi z XVI wieku i znaleźć ją można w rękopisie kórnickim z lat 1551-1555. Spisano w nim tekst siedmiu zwrotek pieśni bez linii melodycznej. Pierwszy zapis nutowy pochodzi dopiero z drugiej połowy XVII wieku. Zachowana do dziś tabulatura organowa zawiera jednak muzykę dopasowaną do tekstu łacińskiego. Ze względu na drobne różnice w tłumaczeniach, przez lata powstawało wiele różnych wariantów znanej melodii. Najbardziej popularna pozostaje jednak ta, pochodząca właśnie z siedemnastowiecznej tabulatury. Przez wieki zatarło się jedynie rozdrobnienie dźwięku na szóstej zgłosce, obecne w oryginalnym zapisie kolędy.
Kto napisał „Anioł pasterzom mówił”
Autorzy zarówno oryginalnych słów, jak i przekładu oraz melodii pieśni pozostają nieznani. Nie wymieniają ich żadne z zachowanych rękopisów, ani druków.
O czym opowiada kolęda „Anioł pasterzom mówił”?
Kolęda opowiada o pasterzach, którzy zachęceni słowami Anioła udają się do Betlejem i odkrywają tajemnice Bożego Narodzenia. W jej słowach znaleźć można mnóstwo biblijnych odniesień, dzięki którym pieśń pomaga pełniej zrozumieć wydarzenia betlejemskiej nocy.
Jedna ze zwrotek jest uwielbieniem cudownego dziewictwa Maryi, która „w całości / Panieństwa swojego” wydała na świat Bożego Syna. W innej autor odnosi się do opowieści o różdżce Aarona, do której porównywana jest Maryja. Podobnie jak starotestamentalna różdżka, która zakwitła i wydała dojrzałe migdały, tak Ona rodzi zapowiadany przez Boga Owoc, który ma przynieść światu zbawienie. Ostatnie zwrotki nawołują do wierności i posłuszeństwa Bogu Ojcu, który posłał nam swojego Syna oraz nieustannego wielbienia Jego wielkiej chwały. Całość kolędy jest więc nie tylko wyrazem bożonarodzeniowej radości czy ludycznym elementem tradycji, ale również nośnikiem głębokich teologicznych prawd.
Tekst i słowa kolędy „Anioł pasterzom mówił” – wszystkie zwrotki
Chrystus się wam narodził,
w Betlejem nie bardzo podłym mieście,
narodził się w ubóstwie,
Pan wszego stworzenia. 2Chcąc się dowiedzieć tego,
poselstwa wesołego,
bieżeli do Betlejem skwapliwie,
znaleźli Dziecię w żłobie,
Maryję z Józefem. 3Taki Pan chwały wielkiej,
uniżył się Wysoki,
pałacu kosztownego żadnego,
nie miał zbudowanego,
Pan wszego stworzenia.
nigdy nie wysłowione,
poczęła Panna Syna w czystości,
porodziła w całości,
Panieństwa swojego. 5Już się ono spełniło,
co pod figurą było:
Aronowa różdżka zielona,
stała się nam kwitnąca,
i owoc rodząca. 6Słuchajcież Boga Ojca,
jako wam Go zaleca:
Ten jest Syn mój najmilszy, jedyny,
wam w raju obiecany,
tego wy słuchajcie!
„Anioł pasterzom mówił” – cały tekst do druku
Karaoke „Anioł pasterzom mówił”
Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.
„Anioł pasterzom mówił” dla dzieci
Idealne wersje kolędy„Anioł pasterzom mówił” dla dzieci.
„Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu Polskich wykonawców
Krzysztof Krawczyk, Natalia Kukulska i Piotr Rubik – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.
Dodaj komentarz