Historia powstania kolędy „W dzień Bożego Narodzenia”

Radosna pieśń powstała prawdopodobnie w XVIII wieku, a jej pierwsze zapisy pochodzą z karmelitańskich manuskryptów z roku 1767. Zawarty w nich oryginalny tekst kolędy funkcjonuje do dzisiaj w niemal niezmienionej formie. Znaną melodię skomponował Feliks Szumlański. W bożonarodzeniowych śpiewnikach znaleźć można jednak jej alternatywną wersję, zaczerpniętą ze zbioru ks. Michała Marcina Mioduszewskiego pt. „Pastorałki i kolędy”, wydanego w 1843 roku.

Kto napisał „W dzień Bożego Narodzenia”?

Autor oryginalnego tekstu „W dzień Bożego Narodzenia” pozostaje nieznany. Na początku XX wieku stworzona została natomiast patriotyczna wersja utworu, zwana powszechnie „Kolędą Legionów”. Jej autorem był polski żołnierz i poeta legionowy – porucznik Józef Mączka. Symboliczną pieśń odśpiewano w wigilię 1915 roku, podczas wizyty biskupa Władysława Bandurskiego, Naczelnego Kapelana Legionów Polskich, na Wołyniu: W dzień Bożego Narodzenia / Radość serca rozpłomienia / Że w armatnim huku, dymie, /Zmartwychwstaje Polski imię, / Polski imię! / Rok już drugi na placówce, / Wciąż w wojennej my wędrówce. / Poprzez krwawą dolę, blizny, / Spieszmy do wolnej Ojczyzny, / Do Ojczyzny!

O czym opowiada kolęda „W dzień Bożego Narodzenia”?

„W dzień Bożego Narodzenia” to niezwykle piękna i poetycka opowieść o bożonarodzeniowej radości wyrażanej w świergocie polskich ptaków. Słowik, szpak i szczygieł, żuraw, czajka, a nawet szary wróbel „ptaszek-nieboraczek” – wszystkie „zlatują do szopy” i oddają cześć nowonarodzonemu Dzieciątku. Śpiewają, gruchają i „wykrzykują pod niebiosy” wesołe pieśni chwały. Słuchając skocznej kolędy można odnieść wrażenie, że uboga stajenka, w której przyszedł na świat Zbawiciel, ukryta jest w jednym z gęstych polskich lasów, pełnych rozśpiewanej ptaszyny. Utwór jest wyjątkowym uwielbieniem cudu Betlejemskiej Nocy, a jednocześnie wyrazem zachwytu wobec piękna Stworzenia, objawiającego się w każdym ze skrzydlatych braci mniejszych.


Tekst i słowa kolędy „W dzień Bożego Narodzenia” – wszystkie zwrotki

1W dzień Bożego narodzenia,
Radość wszystkiego stworzenia.
Ptaszki do szopy zlatują,
Jezusowi przyśpiewują,
Przyśpiewują.

2Słowik zaczyna dyszkantem,
Szczygieł mu dobiera altem.
Szpak tenorem krzyknie czasem,
A gołąbek gruchnie basem,
Gruchnie basem.

3Wróbel ptaszek nieboraczek,
Uziąbłszy śpiewa jak żaczek.
Dziw nad dziwy, dziw nad dziwy,
Narodził się Bóg prawdziwy,
Bóg prawdziwy.

4A mazurek z swoim synem,
Tak świergocze za kominem.
Cierp cierp cierp cierp, miły Panie,
Póki ten mróz nie ustanie,
Nie ustanie.

5I żurawie w swoje nosy,
Wykrzykują pod niebiosy.
Czajka w górę podlatuje,
Chwałę Bogu wyśpiewuje,
Wyśpiewuje.

6Sroka wlazłszy na jodlinę,
Odarła sobie łysinę.
I choc gołe świeci czoło,
Gwarzy jednak dość wesoło,
Dość wesoło.

7Kur na grzędzie krzyczy wszędzie,
Wstańcie ludzie bo dzień będzie.
Do Betleem pospieszajciem,
Boga w ciele przywitajcie,
Przywitajcie.

 

„W dzień Bożego Narodzenia” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „W dzień Bożego Narodzenia”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

W dzień Bożego Narodzenia karaoke

„W dzień Bożego Narodzenia” dla dzieci

Piękna wersja kolędy„W dzień Bożego Narodzenia” dla dzieci.

W dzień Bożego Narodzenia dla dziecka

„W dzień Bożego Narodzenia” w wykonaniu Polskich wykonawców

Natalia Szroeder i Michał Bajor – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/w-dzie-bo-ego-narodzenia-qgzWx3WoOuI-1024x576.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/w-dzie-bo-ego-narodzenia-qgzWx3WoOuI-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „W dzień Bożego Narodzenia” Radosna pieśń powstała prawdopodobnie w XVIII wieku, a jej pierwsze zapisy pochodzą z karmelitańskich manuskryptów z roku 1767. Zawarty w nich oryginalny tekst kolędy funkcjonuje do dzisiaj w niemal niezmienionej formie. Znaną melodię skomponował Feliks Szumlański. W bożonarodzeniowych śpiewnikach znaleźć można jednak jej...Kolędy i pastorałki