Historia powstania kolędy „Nowy rok bieży”

„Nowy rok bieży” to polska kolęda powstała prawdopodobnie ok. XVII wieku. Jej zapis znaleźć można w rękopisach z początku XVIII wieku, jednak na przestrzeni wieków zarówno tekst, jak i melodia pieśni ulegały licznym modyfikacjom. W znanej obecnie wersji nie ma już śladów po dawnym refrenie, który w starszych wariantach oddzielał poszczególne partie utworu. Popularna dziś melodia zapisana została w 1843 roku przez ks. Michała Marcina Mioduszewskiego w „Pastorałkach i kolędach”. Do tych samych polonezowych dźwięków śpiewano również pieśń szlachecką „Wezmę ja kontusz, wezmę ja żupan”. Jak dotąd nie udało się jednak ustalić, który z utworów powstał jako pierwszy.

Polska kolęda i pieśń patriotyczna – kto napisał „Nowy rok bieży”?

Autorzy poszczególnych wersji tekstu oraz muzyki „Nowy rok bieży, w jasełkach leży.” pozostają anonimowi. Więcej można powiedzieć o twórcach patriotycznej odsłony kolędy, opowiadającej o nastrojach legionistów po walce z Moskalami: Nowy Rok bieży, / Na ziemi leży, / A kto, kto? / Polak z Moskalem, / Ranni nawzajem / Śmiertelnie. / Leżą w stajni / Żołnierze ranni / Od armat. / Wczoraj się bili, / Wzajem ranili ― / Dziś to brat. Tekst legionowej pieśni został przesłany do redakcji „Piasta” prosto z frontu, co oznacza, że jego twórcami byli najprawdopodobniej sami walczący żołnierze. Ich dzieło pojawiało się później w śpiewnikach pieśni żołnierskich, m.in. w zbiorach Franciszka Barańskiego czy Jana Migo.

O czym opowiada kolęda „Nowy rok bieży”?

Kolęda ma charakter narracyjny – opowiada o Dzieciątku złożonym w ubogim żłobie, o możnych królach, wdzięcznych aniołach oraz bydlętach składających Mu hołd w betlejemskiej stajni. Pojawiający się w kolejnych zwrotkach motyw pytań i odpowiedzi nadaje opowieści formę dynamicznego dialogu. Ostatnie strofy pieśni „Nowy rok bieży” są zachętą, skierowaną nie tylko do młodych panien, ale również do czytelników – byśmy i my skłonili się przed Nowonarodzonym, który pragnie błogosławić nam swoją dziecięcą ręką, obdarzać nas miłością i rajskim szczęściem.


Tekst i słowa kolędy „Nowy Rok bieży” – wszystkie zwrotki

1Nowy Rok bieży,
w jasełkach leży.
A kto, kto?
Dzieciątko małe
dajcie Mu chwałę
na ziemi.

2Leży Dzieciątko
jako jagniątko.
A gdzie, gdzie?
W Betlejem mieście
tam się pospieszcie
znajdziecie.

3Jak Go poznamy,
gdy Go nie znamy
Jezusa?
Podło uwity
nie w aksamity,
ubogo.

4Anieli grają,
wdzięcznie śpiewają.
A co, co?
Niech chwała będzie
zawsze i wszędzie
Dzieciątku.

5Królowie jadą
z wielką gromadą.
A skąd, skąd?
Od Wschodu słońca
szukają końca
Zbawienia.
6Skarb otwierają,
dary dawają.
A komu?
Wielcy królowie
możni panowie
Dzieciątku.

7Wół, osioł ziewa
parą zagrzewa.
A jakoż?
Klęcząc, padając
chwałę oddając
przy żłobie.

8Pójdźcie kapłani
do tejże stajni.
A proście.
Niech w rękach waszych
a ustach naszych
Bóg rośnie.

9Pójdźcie Panienki
do tej stajenki
klęknijcie.
Wasz oblubieniec
da rajski wieniec
dziękujcie.

10Pójdź miła młodzi
Jezus się rodzi
w stajence.
Daryć przynosi
rączki podnosi
diecięce.

 

„Nowy Rok bieży” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Nowy Rok bieży”

Podkład muzyczny / instrumental z wokalem.

Nowy Rok bieży karaoke

„Nowy Rok bieży” dla dzieci

Idealna wersja kolędy „Nowy Rok bieży” dla dzieci.

Nowy Rok bieży dla dziecka

„Nowy Rok bieży” w wykonaniu polskich wykonawców

Krzysztof Krawczyk i Urszula – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/nowy-rok-bie-y-tlhSjtLuCpQ.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/nowy-rok-bie-y-tlhSjtLuCpQ-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Nowy rok bieży” „Nowy rok bieży” to polska kolęda powstała prawdopodobnie ok. XVII wieku. Jej zapis znaleźć można w rękopisach z początku XVIII wieku, jednak na przestrzeni wieków zarówno tekst, jak i melodia pieśni ulegały licznym modyfikacjom. W znanej obecnie wersji nie ma już śladów po dawnym...Kolędy i pastorałki