Wśród bogatej kolekcji polskich kolęd, „Stałać się rzecz wielmi dziwna” wyróżnia się jako jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych. Jej korzenie sięgają XV wieku, kiedy to kolędy stanowiły integralną część obchodów Bożego Narodzenia w Polsce. Pochodząca z okresu, gdy Polska przechodziła przez wiele zmian społecznych i religijnych, ta kolęda odzwierciedla głębokie duchowe pragnienia i nadzieje ludzi tamtych czasów. Zanotowana przez Jana Szczeknę, spowiednika królowej Jadwigi, kolęda ta szybko zyskała popularność dzięki swojej prostocie i głębokiej duchowości, stając się trwałym elementem polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

„Stałać się rzecz wielmi dziwna” to nie tylko opowieść o narodzinach Chrystusa, ale także pieśń pełna symboliki i metafor, które nadają jej głębsze znaczenie. Tekst kolędy, opisujący cud narodzin w sposób prosty, ale poruszający, odzwierciedla uniwersalne pragnienie zbawienia i nadziei, które są w sercu świąt Bożego Narodzenia. Słowa „Stałać się rzecz wielmi dziwna, co się stałać nie mogła” podkreślają nadprzyrodzony charakter wydarzeń, wskazując na to, że narodziny Jezusa były czymś więcej niż zwykłym zdarzeniem historycznym – były cudem, który zmienił bieg historii.


Tekst i słowa kolędy „Stałać się rzecz wielmi dziwna” – wszystkie zwrotki

1Stałać się rzecz wielki dziwna:
Panna Syna porodziła
Przeze wszej stradzy cielestnej;
Toć jest dziwne a nowe.
Izaijasz prorokował,
Anjoł Gabryjeł zwiastował:
Zdrowa jeś, Panno miłości,
Porodzisz przez boleści.

Radujmy się, weselmy się!
W Betleem, w małem mieście,
Bog narodził się.

2Pastuszkam się anjoł zjawił
A jim nowiny powiedział,
Eż się narodziło Dziecię,
Jeż słynie po wszem świecie.
Słuchałli kto takie dziwy,
By trze krolowie przyjeli
Od wschoda słuńca k niemu
Dawając dary jemu,
Tworcu swojemu.

Radujmy się, weselmy się!
W Betleem, w małem mieście,
Bog narodził się.

3Prosi za nas Syna, Matko,
Aby była nasza wina
Miłościwie odpuszczona;
Przez jego narodzenie
Daj nam pokoj i zdrowie
A wszem grzechom odpuszczenie,
Maryi jedyny Synu,
Daj miłość, odpuść winę.

Radujmy się, weselmy się!
W Betleem, w małem mieście,
Bog narodził się.

„Stałać się rzecz wielmi dziwna” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Interpretacja „Stałać się rzecz wielmi dziwna”

https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2023/10/sta-a-si-rzecz-wielmi-dziwna-myVZugovths.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2023/10/sta-a-si-rzecz-wielmi-dziwna-myVZugovths-150x150.jpgRedakcjaWśród bogatej kolekcji polskich kolęd, 'Stałać się rzecz wielmi dziwna' wyróżnia się jako jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych. Jej korzenie sięgają XV wieku, kiedy to kolędy stanowiły integralną część obchodów Bożego Narodzenia w Polsce. Pochodząca z okresu, gdy Polska przechodziła przez wiele zmian społecznych i religijnych, ta kolęda...Kolędy i pastorałki