Narodzenie Chrystusa to wyjątkowy czas. Nasze pociechy niecierpliwie wyczekują wigilijnego wieczoru i pojawienia się pierwszej gwiazdki. Pod skrzącą się blaskiem ozdób choinką znajdą prezenty, jednak ważna jest cała urocza oprawa tych grudniowych dni. Dzieciątko, Aniołek i Mikołaj zapraszają do radosnego świętowania wśród barwnych ozdób i smakołyków, nie tylko słodkich. Na bożonarodzeniowych jarmarkach i w świątyniach usłyszymy aż do Gromnicznej dźwięki kolęd. Kolędy rozbrzmiewają też w przedszkolach, a przy domowych choinkach mama i tata słuchają prawdziwych recitali. Z myślą o tym przygotowaliśmy wybór kolęd specjalnie dla najmłodszych oraz zestawiliśmy dziecięce nagrania na Boże Narodzenie.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki dla dzieci

Trzej Królowie jadą

Trzej Królowie jadą - kolęda dziecięca


Świeć gwiazdeczko świeć

Wśród kolęd i pastorałek dla dzieci bardzo lubiana jest „Świeć, gwiazdeczko, świeć” Arki Noego, która ukazała się na płycie „Kolędy” z 6 XII 2009 roku. W interesujący sposób angażuje ona dzieci, które śpiewając zwracają się do Gwiazdy (Betlejemskiej), by zaprowadziła je, tak jak pastuszków i Mędrców, do Jezusa. W tekst wpleciono nawiązania do polskiej klasyki Bożonarodzeniowej – słowo „gloria”, określenie „święta historia”, śpiewane ponadto w archaizujący sposób. Choć jest kolędą dla najmłodszych, utwór nie jest banalny – mówi wprost o Jezusie-Bogu, który „narodził się, by uratować mnie … nie zostawił mnie.”.

Świeć gwiazdeczko świeć dla najmłodszych

Dzisiaj w Betlejem

Nie sposób zapomnieć o tradycyjnych utworach, sprawdzonych jako kolędy dla dzieci. Jeden z najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych to „Dzisiaj w Betlejem” – kolęda nieznanego autora, znana ze śpiewnika ks. Siedleckiego z roku 1878. Najmłodszych zaciekawi jej dawny język (Panna czysta porodziła, anieli grają, króle witają).

Dzisiaj w Betlejem dla dzieci

Wśród nocnej ciszy

„Wśród nocnej ciszy” to również kolęda polska, z przełomu XVIII i XIX wieku, wykonuje się ją do dziś podczas liturgii, również na mszach dla dzieci, jednak obecnie nie jest już poprzedzana pieśnią „Pienia Aniołów brzmią”.

Wśród nocnej ciszy - wersja dziecięca

Tryumfy Króla Niebieskiego

Pełna ekspresji kolęda „Tryumfy Króla Niebieskiego” powstała w połowie XVIII wieku (kancjonał zakonny z 1754 r.). Podobnie jak „Wśród nocnej ciszy”, nawiązuje do orędzia anielskiego skierowanego bezpośrednio do ewangelicznych maluczkich – pogardzanych pasterzy owiec.

Tryumfy Króla Niebieskiego - wersja dziecięca

Gdy śliczna Panna

Liryczna i nastrojowa pastorałka „Gdy śliczna Panna” pochodzi z czasów saskich. Ma urokliwy charakter, nawiązujący do franciszkańskich jasełek i zwyczaju kołysania Dzieciątka. Przedstawia Świętą Rodzinę jako wspólnotę dobra, miłości i matczynej troski.

Gdy śliczna Panna dla dziecka

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki” jest natomiast podobna w treści do „Świeć, gwiazdeczko…” – wzywa do wyruszenia ku małemu Jezusowi oraz powitania Świętej Rodziny i „Władcy z dawna żądanego”, tym samym nawiązuje i do Ewangelii („Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie…”) i do Starego Testamentu („Na Ciebie króle, prorocy, czekali…”).

Pójdźmy wszyscy do stajenki - pastorałka dla dzieci

Przybieżeli do Betlejem Pasterze

Przybieżeli do Betlejem - polska kolęda dla dziecka

Śpiewające Brzdące – 7 Reniferów

7 Reniferów - piękna kolęda dla dzieci

Pada Śnieg, Pada Śnieg – pełna wersja

Pada Śnieg - wersja dziecięca

Składanka kolęd dla dzieci – niecałe pół godziny!

Składanka kolędy dzieci

Kolędy świąteczne MINI MINI – ALBUM

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.

PLAYLISTA – Kolędy świąteczne dla dzieci

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.

Na jakie kolędy dla przedszkolaków postawić?

Dzieci są muzykalne i bardzo chętnie śpiewają oraz próbują gry np. na pianinie czy keyboardzie. W okresie Bożego narodzenia o tej reguły nie ma wyjątków, a wręcz przeciwnie. Najmłodsi angażują się w kolędy, zwłaszcza rytmiczne i żywe, takie które można wręcz „wykrzyczeć”. Przykładem jest „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, zwłaszcza refren i anielska aklamacja „Chwała na wysokości”. Warto pamiętać, że kolędy dziecięce najlepiej łączą się z ruchem. Młodzi artyści chętnie będą tańczyć, klaskać i wykonywać „mówiące” gesty. Można pokusić się o autorską choreografię do piosenek Arki Noego oraz dawniejszych utworów, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Lulajże, Jezuniu” czy „Dzisiaj w Betlejem”.

Pastorałki i tradycyjne kolędy dla najmłodszych kojarzą się z „chodzeniem z Turoniem” i przebranymi kolędnikami, również najmłodszymi, odwiedzającymi domy, by zwiastować świąteczną radość. Wiele pastorałek dla dzieci znajdziemy wśród nagrań Arki Noego. Pastorałki i kolędy w aranżacji właśnie tego zespołu są często elementem jasełek przygotowywanych przez przedszkolaków. Tytułów sprawdzonych w praktyce jako pastorałki i kolędy polskie dla dzieci jest wiele np. „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Hola, hola, pasterze z pola”, nawiązująca do przyrody a przy tym rytmiczna i łatwa do zapamiętania „W dzień Bożego Narodzenia.”

Jak dobrać kolędy dla najmłodszych?

Kluczowy jest dobór repertuaru. Tekst pastorałki lub kolędy, podobnie jak melodia, winien być rytmiczny, wtedy tym bardziej łatwo się go zapamięta. Świetnym przykładem takiej klasyki są „Tryumfy Króla Niebieskiego” z ich mocną melodią i akcentami.

Dziecko może zainteresować muzyka organowa i dawna – to bardzo dobrze, jednak zwykle niezbyt trafionym pomysłem dla najmniejszych dzieci są utwory bardzo archaiczne i w gwarze góralskiej. Często trudne jest nie tylko zrozumienie, lecz nawet wyrecytowanie zwrotek takich kolęd i pastorałek, co zniechęca i rozczarowuje i dzieci i rodziców. Na świąteczne kolędowanie warto się przygotować. Z natury muzykalny, mały śpiewak z chęcią posłucha Bożonarodzeniowych utworów już w Adwencie np. w związku z dniem św. Mikołaja i roratami. Dzięki temu oswoi się z melodiami i tekstem, a ulubione fragmenty będzie powtarzał, zapamiętując je tym samym na całe życie.