Kolęda Hej w dzień narodzenia
Warning: file_get_contents(https://www.youtube.com/oembed?format=json&url=https://www.youtube.com/watch?v=XtDNQzYxHFY): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/klient.dhosting.pl/s4m/koledypolskie.pl/public_html/wp-content/plugins/velocity/core/classes/class.metadata.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://www.youtube.com/oembed?format=json&url=https://www.youtube.com/watch?v=XtDNQzYxHFY): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/klient.dhosting.pl/s4m/koledypolskie.pl/public_html/wp-content/plugins/velocity/core/classes/class.metadata.php on line 15
Historia powstania kolędy „Hej, w dzień narodzenia”
Pierwsze zapisy radosnej, pasterskiej kolędy pochodzą z XVIII wieku. Jej tekst pojawia się w rękopisach z początku stulecia, natomiast pełną wersję utworu – wraz z melodią – odnaleźć można w kancjonałach benedyktyńskich z 1754 i 1758 roku. Pieśń „Hej, w dzień narodzenia Syna jedynego” śpiewana jest w rytmie skocznych mazurków, silnie obecnych w tradycji polskiej wsi. Nawiązania do swojskiej rzeczywistości widoczne są również w słowach kolędy, w której treści religijne przeplatają się z motywami chłopskimi.
Kto napisał „Hej kolęda, kolęda”?
Autor tekstu i muzyki bożonarodzeniowego utworu pozostaje nieznany. Ludowy charakter pieśni pozwala jedynie przypuszczać, że powstała ona właśnie w środowisku wiejskim. Znany dziś wariant kolędy nieco różni się od pierwszych XVIII-wiecznych zapisów i jest najbardziej zbliżony do wersji pochodzącej ze zbioru ks. Michała Marcina Mioduszewskiego „Pastorałki i kolędy z melodyjami, czyli piosenki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane, a przez X. M. M. M. zebrane” z 1843 roku.
O czym opowiada kolęda „Hej, w dzień narodzenia”?
„Hej, w dzień narodzenia” to typowa kolęda pasterska. Tym, co wyróżnia ją na tle innych świątecznych utworów, jest połączenie biblijnej opowieści o betlejemskiej szopie ze światem polskiej wsi. Do szopy, w której złożone jest Dzieciątko udają się bowiem pastuszkowie o swojsko brzmiących imionach – Klimas, Staszek (w niektórych wersjach Stacho) i Kuba. Usłyszawszy o Dobrej Nowinie chwytają za to, co mają najcenniejszego i ruszają do stajenki. Niosą w darze wiązkę siana, którą Maryja będzie mogła wyściełać twardy żłóbek i parę bydlątek – „Panu na ofiarę”.
Kolejnym charakterystycznym elementem kolędy jest humorystyczny akcent, który pojawia się w ostatnich zwrotkach utworu. Jeden z pastuszków – Kuba „nieboraczek” – zmierza do Betlejem z pustymi rękoma, dlatego jego rolą ma być odśpiewanie przed Nowonarodzonym pochwalnej pieśni. Niestety, gdy tylko zaczyna śpiewać, św. Józef powstrzymuje go przed dalszymi występami, w obawie, że jego „barani” śpiew przestraszy śpiące Dzieciątko.
Tekst i słowa kolędy „Hej w dzień narodzenia” – wszystkie zwrotki
Ojca przedwiecznego, Boga prawdziwego,
Wesoło śpiewajmy, Chwałę Bogu dajmy.
Hej kolęda, kolęda. 2Panna porodziła niebieskie dzieciątko,
W żłobie położyła małe pacholątko,
Pasterze śpiewają, na multankach grają,
Hej kolęda, kolęda. 3Skoro pastuszkowie o tym usłyszeli,
Zaraz do Betleem czemprędzej bieżeli,
Witając dzieciątko, małe pacholątko,
Hej kolęda, kolęda. 4A Klimas porwawszy barana jednego,
I Stacho czemprędzej schwytawszy drugiego,
Tych bydlątek parę Panu na ofiarę,
Hej kolęda, kolęda. 5Kuba nieboraczek nierychło przybieżał,
Spieszno ni tak ni sak wszystkiego odbieżał,
Nie miał Panu co dać, kazali mu śpiewać,
Hej kolęda, kolęda.
Aż się Józef stary przestraszył od niego,
Już uciekać myśli, aleć drudzy przyszli,
Hej kolęda, kolęda. 7Mówi mu staruszek, nie śpiewaj tak pięknie,
Bo się głosu twego dzieciątko przelęknie,
Lepiejże zagrajcie, Panu chwałę dajcie,
Hej kolęda, kolęda. 8I tak wszyscy społem wokoło stanęli,
Panu maleńkiemu wesoło krzyknęli,
Żyj nam Królu nowy, Synu Dawidowy.
Hej kolęda, kolęda. 9I tak wszyscy społem wokoło stanęli,
Panu maleńkiemu wesoło krzyknęli,
Funda, funda, funda, tota risibunda,
Hej kolęda, kolęda.
„Hej w dzień narodzenia” – cały tekst do druku
Karaoke „Hej w dzień narodzenia”
Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.
„Hej w dzień narodzenia” dla dzieci
Piękna wersja kolędy„Hej w dzień narodzenia” dla dzieci.
„Hej w dzień narodzenia” w wykonaniu Polskich wykonawców
Krzysztof Krawczyk, Piotr Rubik i Ryszard Rynkowski – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.
Dodaj komentarz