Historia powstania kolędy „Mizerna cicha”

„Mizerna cicha” to jedna z najmłodszych kolęd, które na stałe wpisały się do polskiej bożonarodzeniowej tradycji. Pieśń stworzona w połowie XIX wieku zdecydowanie wyróżnia się na tle barokowych kompozycji swoim romantycznym, melancholijnym nastrojem. Poważny charakter utworu, który dla jednych jest przejawem patosu i wzniosłości, innym kojarzy się ze spokojem dziecięcych kołysanek. Różnice w odbiorze kolędy wynikają m.in. z mnogości i różnorodności aranżacji, funkcjonujących w repertuarze kościelnych chórów, zespołów oraz artystów muzyki popularnej.

Kto napisał „Mizerna cicha”?

Autorem tekstu „Mizerna cicha” jest Teofil Lenartowicz – polski poeta epoki romantyzmu, etnograf i rzeźbiarz. Słowa przyszłej kolędy znalazły się w jego dziele pt. „Szopka”, inspirowanym krakowskimk szopkami bożonarodzeniowymi. Całość utworu jest zestawieniem dwóch rzeczywistości oddalonych od siebie o setki lat i tysiące kilometrów. Jego pierwsza część, w której pojawia się tekst „Mizernej cichej”, opowiada historię betlejemskiej nocy, wędrujących do żłóbka pastuszków i mędrców. W drugiej Lenartowicz przenosi czytelników do epoki pierwszych Piastów i czasów narodzin polskiego państwa. Patriotyczny, antyniemiecki charakter „Szopki” był na tyle wyraźny, że z obawy przed konsekwencjami ze strony okupanta, oficyna wydawnicza, w której przygotowywano pierwsze wydanie dzieła, pozostała całkowicie anonimowa.

Autor melodii „Mizerna cicha”?

Autorem popularnej, melancholijnej melodii „Mizernej cichej” jest znany polski kompozytor – Jan Gall. Jego utwór nie jest jednak pierwszą muzyczną interpretacją słów Lenartowicza. Molowa kompozycja zastąpiła durowy, uroczysty marsz ks. Jakuba Wrzeciona, który nadawał kolędzie bardziej uroczysty, podniosły charakter.

O czym opowiada kolęda „Mizerna cicha”?

Oryginalny, jedenastozwrotkowy tekst jest opowieścią o ubogiej stajni, w której przyszło na świat Dzieciątko Jezus, o niezwykłych okolicznościach Jego Narodzin oraz reakcjach na przyjście wyczekiwanego Zbawiciela. W starannie przemyślanych, poetyckich wersach kryje się mnóstwo teologicznych odniesień, które świadczą o wysokiej świadomości autora oraz jego głębokim biblijnym przygotowaniu. Mimo nostalgicznego nastroju, słowa „Mizernej cichej” nieustannie budzą nadzieję i napełniają serca kolędników bożym pokojem i radością.


Tekst i słowa kolędy „Mizerna cicha, stajenka licha” – wszystkie zwrotki

1Mizerna, cicha stajenka licha,
pełna niebieskiej chwały.
Oto leżący przed nami śpiący,
w promieniach Jezus mały.

2Przed nami anieli w locie stanęli
i pochyleni klęczą.
Z włosy złotymi, skrzydły białymi,
pod malowaną tęczą.

3Wielkie zdziwienie, wszelkie stworzenie,
cały świat orzeźwiony.
Mądrość mądrości, światłość światłości,
Jezus wcielony.

4I oto mnodzy, ludzie ubodzy,
radzi oglądać Pana.
Pełni natchnienia, pewni zbawienia,
upadli na kolana.

5Długo czekali, długo wzdychali,
aż niebo rozgorzało,
Piekło zawarte, niebo otwarte,
słowo ciałem się stało.

6Oto Maryja, czysta lilija,
przy Niej staruszek drżący.
Stoją przed nami, przed pastuszkami,
tacy uśmiechający.
7Hej ludzie prości Bóg z nami gości,
skończony czas niedoli.
On daje Siebie chwała na niebie,
pokój ludziom dobrej woli.

8Radość na ziemi Pan nad wszystkimi,
roztacza blask poranny.
Przepaść zawarta, upadek czarta,
zstępuje Pan nad Pany.

9Śpi jeszcze senne Dziecię promienne,
w ciszy ubogiej strzechy.
Na licach białych, na ustach małych
migają się uśmiechy.

10Jako w kościele, choć ludzi wiele,
cisza pobożna wieje.
Oczy się roszą, dusze się wznoszą,
płyną w serca nadzieje.

11Lulaj Dziecino, lulaj ptaszyno,
nasze umiłowanie.
Gdy się rozbudzi, w tej rzeszy ludzi,
zbawienie się nam stanie.

 

„Mizerna cicha, stajenka licha” – cały tekst do druku

Kliknij niżej by wydrukować tekst kolędy
Drukuj tutaj!

Karaoke „Mizerna cicha”

Podkład muzyczny / instrumental, czyli sama muzyka.

Mizerna cicha karaoke

„Mizerna cicha” dla dzieci

Wersja kolędy„Mizerna cicha” wykonana przez dzieci.

Mizerna cicha dla dziecka

„Mizerna cicha” w wykonaniu Polskich wykonawców

Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk, Eleni i Czesław Niemen – to tylko niektórzy z wykonawców których interpretacje tej kolędy prezentujemy w poniższej playliście.

PLAYLISTA
Po zakończeniu wybranego filmu, kolejny z playlisty odtworzy się automatycznie.
https://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/mizerna-cicha-stajenka-licha-dtQdOf86iCs.jpghttps://www.koledypolskie.pl/wp-content/uploads/2018/10/mizerna-cicha-stajenka-licha-dtQdOf86iCs-150x150.jpgRedakcjaHistoria powstania kolędy „Mizerna cicha” „Mizerna cicha” to jedna z najmłodszych kolęd, które na stałe wpisały się do polskiej bożonarodzeniowej tradycji. Pieśń stworzona w połowie XIX wieku zdecydowanie wyróżnia się na tle barokowych kompozycji swoim romantycznym, melancholijnym nastrojem. Poważny charakter utworu, który dla jednych jest przejawem patosu i wzniosłości, innym...Kolędy i pastorałki